fbpx

Klavírní hygiena – prevence a řešení bolestí

5.10. 20207919x0

Bolest z hraní na piano nelze přehlížet

Nedávno jsem narazil na komentář od jednoho účastníka kurzu pro začátečníky, který ve čtvrté lekci zmínil, že bojuje s bolestmi levé ruky. Tento komentář zachytil mou pozornost. Ze studií na konzervatoři vím, že jakékoliv bolesti rukou způsobeném hraním na piano je vždy vážná věc. Začíná to slabou bolestí, ba ne někdy je vysílení v ruce dokonce skryté „pod povrchem“, a jednoho dne se vzbudíte a nemůžete téměř pohnout rukou.

Záněty (karpálního tunelu a jiné) jsou pro klavíristy velmi nepříjemná záležitost a je potřeba se tomu snažit předcházet velmi svědomitou klavírní hygienou. Jinak to totiž může znamenat stopku u piana a to na pěkně dlouho. Jak tomu tedy lze předejít? Pojďme se podívat na zmíněný komentář:

Začal jsem se učit po zakoupení pianina před cca třemi týdny. Nyní týden s Vámi. Jak je u mne zvykem, tak dost intenzivně. Bohužel se u mne před pár dny objevila bolest levé ruky, ramene až do šíje, brnění, bolest lokte. Evidentně spojená s výukou – cvičením. Jsou tyto projevy u pianistů či začátečníků běžné? Zkusil jsem masáž a vynechat 3 dny. Trochu se to zlepšilo. Zůstala bolest lokte. Rád bych ale pokračoval ve výuce. Děkuji za reakci – radu.

Prevence: Začít s málem a pomalu přidávat

Všimněte si v komentáři hlavně části „dost intenzivně“. Když člověk začne hrát na piano a ihned velmi intenzivně, ruce nejsou schopné zvládnout najednou takový nápor. Hra na piano je činnost, na kterou ruce nebyly zvyklé. Zapojení svalů je velmi ojedinělé. Musí proběhnout fáze „zvyknutí si“. To znamená začít první týden hrou jen 15 minut denně, druhý týden 30 minut apod. Stejně jako v posilovně nemohu ihned jít zvedat 200kg, ale je tam pozvolný nárůst vah. Je potřeba neustále sledovat, jak ruce reagují a pokud zvládají, mohu přidat dalších x minut cvičení.

Hrajte pravidelně

Snažte se rozprostřít hraní na co nejvíce dní z týdne. Hrát jen jeden den o víkendu, a ještě navíc několik hodin najednou, není zdravé. Ruce potřebují stabilitu a minimum šoků.

Dělejte si přestávky

Důležité jsou také přestávky. Vždy bych dával přestávky po 15-30 minutách s protažením a uvolněním ruky – vstát na chvíli ze židle, projít se (klidně si nařídit budík). Hlavně se nedostat do situace, kdy jsem tak soustředěn na zvládnutí nějakého místa, že nevnímám, co se v rukách děje. To pak hraji nevědomky ztuhle a pak se divím, proč mám bolesti.

Správné sezení a držení těla

Správné sezení je také klíčové. Sedět by se mělo tak vysoko a daleko od piana, aby loket byl v pravém úhlu, u těla, ramena zavěšená, zápěstí a dlaň jsou uvolněné. Prsty hrají bez zbytečného tlaku do kláves – jen přikládat. Jakmile zahraji klávesu, už do ní netlačím, je to zbytečné. Správnou techniku vysvětluji v tomto videu.

Řešení bolesti: Zařaďte zpátečku!

Pokud již problémy jsou, je potřeba vrátit se zpátky na zatížení, které ruce zvládnou. Je potřeba ruce nepřepínat, tzn. dávat si pravidelné pauzy. Při prvních bolestech ruky bych zařadil týdenní pauzu od veškerého hraní. Tím si pojistím, že ruka zvládne zregenerovat to, co je vyčerpané. Pak začněte s opatrným cvičením jako úplný začátečník – 15-30 minut denně. Když uvidíte, že se bolest nevrací, začněte další týdny pomalu zvedat čas cvičení na 30-60 minut denně. Začněte ideálně vždy nějakým protažením a sebemasáží.

Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud byla již bolest vážná, nebylo by od věci spojit se s nějakým fyzioterapeutem a poradit se, jak správně protahovat a masírovat problematické místo.

Závěr

Zdravotním potížím se dá vyhnout správnou klavírní hygienou. Opravdu to není tak složité. Důležitý je selský rozum. Všeho s mírou, uvolněně a s radostí.

Tak příjemnému hraní zdar

Filip

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.