fbpx

Jak vybrat ten správný typ piana – praktický rádce než koupíte

19.7. 20216708x0

Klavír, piano, pianino, klávesy, stage piano, digitální piano apod. Jaký je mezi nimi rozdíl, si povíme později. Všechny je však spojuje typická řada bílých a černých kláves. Tento hudební nástroj (nazývejme ho jednotně piano) je v dnešní době tím nejpopulárnějším. Určitě jste měli v rodině někoho, kdo hraje nebo v minulosti hrál na piano. Nástroje je škoda se zbavovat, je to památka, a tak možná i Vy máte doma tento nástroj, který tam zůstal, ačkoliv se mu už nikdo nemusí aktivně věnovat. Je to jakési pojítko celé rodiny. Piano může být i vkusný doplněk bytu, ideálně dokáže vyplnit prázdné místo v bytě či domě a ještě navíc může skvěle posloužit, pokud je někdo, kdo si na něj občas zahraje. Když je hráč ještě navíc zdatný, to je pak radosti. Co když ale piano nemáte a nyní nevíte, které pořídit?

Zvuk piana je velmi příjemný a mnohotvárný. Tónový rozsah piana je velice široký, což umožní zahrát na něj skladbu jinak pro celý orchestr či kapelu. Je tak ideálním nástrojem pro „covery“ (předělávky známých písní). Spodní klávesy (hlubší tóny) poslouží místo basy, střední klávesy nahradí doprovodné akordy kytary nebo v orchestru violoncella a violy, a ve vyšších klávesách lze zahrát melodii původně pro zpěv nebo v orchestru housle či dechové a žesťové nástroje. Úplné kraje klaviatury poslouží pro speciální efektní a ozdobné noty – hluboké hromové údery či vysoké cinkavé a jiskřivé ozdoby. Díky pedálu (ovládá se nohou a prodlužuje znění všech zahraných kláves) se hraná skladba spojí do jednotného celku a vzniká opravdu pocit, jako když hraje celý orchestr. Právě pro jeho všestrannost je piano tolik oblíbené a každý muzikant si na něm najde to své. Piano je rovněž povinným nástrojem na konzervatořích pro nepianisty, protože je vhodný jak pro pochopení harmonie, skládání, doprovázení, hraní melodie nebo rytmu.

Pokud přemýšlíte nad tím, jaké různé varianty tohoto nástroje existují a které z nich si pořídit, zde je srovnání těch základních variant pian:

Piana (akustická) se dělí na pianina a křídla. Obě mají struny, ale liší se tím, jestli jsou struny nataženy horizontálně či vertikálně. Populárními značkami akustických pian jsou Petrof, Yamaha, Weinbach, Bluthner, Bechstein.

Křídlo má struny tažené horizontálně. Je mnohem větší, hodí se spíše do větších místností a jejich zvuk je mnohem výraznější než u pianin. Jejich cena se pohybuje od několika desítek tisíc za starší kusy (kvalitnější starší křídla seženete spíše nad 100 tisíc Kč) a nová křídla se prodávají v řádů několik set tisíc korun až po několik miliónů. Křídlo se hodí spíše do domu, kde hraní neruší sousedy, protože dokáže hrát opravdu nahlas.

Pianina mají struny vertikálně, čili se hodí pro menší místo při zdi a nezabere více místa než menší skříň. Jsou o něco levnější než křídla, počítejte spíše v řádech deseti tisíců. Pianino snese i panelový dům, v případě, že nemá úplně tenké zdi. Je však vhodné se nejdříve o Vašem záměru poradit se sousedy. Ačkoliv Vám nic nezakazuje ve svém bytě na piano hrát, špatné sousedské vztahy Vám mohou radost z hraní pokazit.

Pokud nechcete investovat tolik peněz do nástroje, pianina a křídla se dají dnes už pronajmout i za několik stovek měsíčně (např. na www.hudebnifond.cz). Největší počáteční náklady tak bude hlavně stěhování (cca 2 tisíce korun), nezapomeňte, že akustické piana váží pár stovek kg, takže při stěhování zavolejte radši profesionály.

Piana (elektrická) zvažujte tehdy, chcete-li mít možnost hraní kdykoliv ztišit na minimum nebo hrát na sluchátka, nebo chcete hraní na piano nejprve zkusit, než investujete do většího nástroje. Můžete vybírat buď mezi klávesy, digitálními piany nebo stage piany. Většina z nich má vlastní repro soustavu a vstup na sluchátka i pedál.

Zde je praktický videorádce výběru elektrického piana:

Klávesy jsou vhodné pro menší děti, nebo úplné začátečníky. Mají menší počet kláves, plný rozsah není při začátcích potřeba. Klávesy se také mačkají snáze, protože nemají kladívkovou mechaniku (napodobení úhozu akustického piana). Dají se přenášet v ruce a cenově se pohybují do 10 tisíc korun. Pro pokročilejšího pianistu se však doporučuje přejít na nástroj s kladívkovou mechanikou, kvůli naučení správné techniky. Klávesy doporučuji značek Yamaha nebo Kurzweil.

Stage piana jsou váhově někde na středu elektronických kláves. Važí kolem 15-20kg, dá se tak přenášet v pouzdru na rameni. Obsahují kladívkovou mechaniku, pocit z hraní je tedy podobný jako u akustického piana. Jsou vhodná pro případy, kdy chcete mít už piano s plným rozsahem, a chcete mít možnost ho přenášet na chatu, případně na hraní venku, na pódiu (stage znamená pódium) apod. Cenově se stage piana pohybují kolem 10 až 30 tisíc korun. Mezi stage piana pro začátek se skvělým poměrem ceny a kvality patří Yamaha P-45 a Roland FP-10.

Digitální piana jsou vhodná pro případ, kdy chcete mít elektrické piano, které zároveň působí jako kus nábytku a neplánujete ho přenášet. Je tedy daleko těžší než stage piano a i dražší (cca 20 až 50 tisíc korun). Prodává se spolu se stejnobarevným podstavcem a připomíná tak pianino. Populárními digitálními piany jsou třída YDP a CLP od Yamahy. Mezi další populární značky patří Korg, Kawai, Roland či Kurzweil.

Ve větších hudebních prodejnách jako je Muziker, Kytary, Music City, si můžete jednotlivá piana vyzkoušet a jak už to tak bývá, jedno Vám třeba padne do ruky…

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.